Обласний етнографічно-меморіальний музей В. Гнатюка

22.10.2009 | Автор: | Категорія: Музеї

Обласний етнографічно-меморіальний музей В. Гнатюка у с. Велеснів Монастриського району

с.  Велеснів

Монастириський район, 48351

Тернопільська обл.

тел. (03555) 2-70-21

 Переглянути на карті

Обласний комунальний етнографічно-меморіальний музей В.Гнатюка у с. Велеснів Монастириського району засновано з ініціативи і за участі О. Черемшинського, який є директором музею від дня його відкриття 31 травня 1969.

Для музею у 1964-67 рр. споруджено окремий будинок.

У зібранні матеріалів та експонатів для музею брали участь І. Ґерета, Б. Ельгорт, інші наукові працівники Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Співпрацювали з організаторами музею М. Мушинка, чеський україніст Ф. Главачек, I. Коцюбинська, дочка В. Гнатюка О. Піснячевська й інші. Допомогли у створенні музею ЛНБ, ІМФЕ ім. М. Рильського, Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН України та ін.

Експозицію оформляли київські художники Ю. Кисличенко й I. Левитська.

У фондах музею — понад 7 тис. експонатів. Спочатку музей діяв у 5, а від 1976 року — у 8 кімнатах. В експозиції 1-4-ї кімнат — матеріали про життя і наукову діяльність В. Гнатюка; є його речі, світлини, альбоми, книги з автографами вченого, предмети, що він зібрав під час експедиції. 5-а кімната — “Вшанування пам’яті В. Гнатюка”. 6-а – меморіальна “Вітальня сім’ї В. Гнатюка”. 7-а кімната — меморіальний “Робочий кабінет В. Гнатюка”; тут є особисті речі вченого та членів його сім’ї, рукописи і листи В. Гнатюка, рукописні фольклорні збірки О. Бодянського, Ф. Главачека, С. Грабовського, 3. Доленги-Ходаковського,

І. Франка з архіву В. Гнатюка, спогади про нього І. Крип ‘якевича, видання праць вченого, книги з його бібліотеки, альбоми тощо. 8-а кімната — фондова та виставкова; тут розміщені основні фонди музею та наукова бібліотека, постійні виставки “Сива давнина Велеснева”, “Велеснів крізь віки” й організовувані тимчасові тематичні виставки.

Перед входом у музей — погруддя В. Гнатюка (1971, скульп. Л. Біганич, арх. В. Блюсюк).

Література.:

  1. Ґерета I., Черемшинський О. Етно-графічно-меморіальний музей Володимира Гнатюка у Велесневі: Нарис-путівник. Вид. 3-є, доп. – Л, 1991.
  2. Тернопільський Енциклопедичний словник / передмова Г.Яворського.-Тернопіль:ВАТ ТВПК «Збруч», 2004.-Т.1.А-Й.-С.369.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1999 публікацій.

Залишити відповідь