Копичинецький музей театрального мистецтва Тернопільщини

22.10.2009 | Автор: | Категорія: Музеї

Копичинецький музей театрального мистецтва Тернопільщини

вул. Шевченка, 13

м. Копичинці

Гусятинський р-н, 48260,

Тернопільська обл..

Тел. (03557) 4-18-73

Режим роботи: вівторок, четвер-неділя  з 10.00 до 19.00 год

обідня перерва з 13.00 до 14.00 год

вихідні: понеділок, середа

 Директор — Савка Руслана Мирославівна

 Копичинецький музей театрального мистецтва — один із унікальних музейних закладів Тернопільщини і всієї Західної України, так як об’єднує в собі матеріали історії театрального і мистецького життя краю в минулому і сьогоденні.

Музей заснований у 1968 році. Ініціатором та фундатором музею став режисер Копичинецького народного аматорського драматичного театру ім. Б. Лепкого — Орест Іванович Савка, котрий за свою багаторічну творчу діяльність зібрав величезну кількість матеріалів, що склали основний фонд музею та стали основою експозиції . З 1968 по 1990 рік музей існував на громадських засадах , а в 1991 році набув статусу державного і став відділом Тернопільського обласного краєзнавчого музею. З 2002 року музей діє як самостійний мистецький заклад районного підпорядкування.

Експозиція музею розмістилася в приміщенні Копичинецького Центру культури і дозвілля у 7 залах за відділами:

  • Джерела заро­дження українського театру з глибини віків до поч. 19 ст.;
  • Театральні товариства «Руська бесіда» в Галичині 1864—1924;
  • «Тернопільські театральні вечори» — перший професійний стаціонарний український театр у Тер­нополі 1915-17;
  • Терноп. обл. укр. академ. драм. театр ім. Т. Шевченка — історія та сучасність;
  • Терноп. обл. театр актора і ляльки;
  • Народні теат­ри Тернопільщини;
  • Копичинецький народний драматичний театр ім. Б. Лепкого;
  • Клим Чічка-Андрієнко — славет­ний син землі Копичинецької;
  • Богдан Лепкий і театр;
  • Нашого цвіту по всьому світу — життя і творчість діячів театру й культури, вихідців із Тернопільщини.

Експозиція музею — фотографії, живописні і графічні картини, ляльки, афіші, ескізи декорацій та костюмів, макети декорацій, театр. костюми, меблі тощо.

Тематика музею продиктувала і саму концепцію вирішення експозиції — її камерність, ексклюзивність. Музейними засобами вдалося створити особливу ауру, ілюзію присутності, відчуття доторку до щойноминулого дійства .

Експозиція відтворена у вітринах, діорамах, живописних і графічних картинах, об’ємних масках, ляльках, фотографіях, афішах, документах. Вона також містить ескізи та макети декорацій, особисті речі акторів, театральні костюми, атрибути, книги.

Нині в основному фонді музею — бл. 4 тис. екс­понатів.

Перший зал: джерела зародження народного театру – з глибин віків до початку XIX століття.

В експозиції демонструються купальські забави, веснянки, скомороші видовища, народні дійства «Коза» і «Маланка», вертепна «шопка» ляльковода Смоляка із с.Настасів Тернопільської області та ін.

Другий зал: театр товариства «Руська Бесіда в Галичині 1864-1924 рр.».

Історія заснування першого мандрівного театру, його діячі, режисери, актори, композитори. Гастролі театру на теренах Галичини, співпраця з корифеями – Марком Кропивницьким (1875р.), Миколою Садовським, Марією Заньковецькою (1905-1906рр.)

Третій зал: яскрава сторінка професійного театрального мистецтва на Тернопільщині.

Розділи експозиції розповідають про діяльність першого стаціонарного професійного театру «Тернопільські театральні вечори», що був заснований Лесем Курбасом у 1915 році в Тернополі, про творчий шлях цього колективу та інших театральних труп, котрі в майбутньому стали ядром створення Тернопільського обласного музично – драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка.

Один із розділів присвячений музичній Тернопільщині- творчості наших великих земляків: Соломії Крушельницької, Мирослава Скала-Старицького, Євгенії Лясовської…

Решта розділів експозиції ілюструють історію та сучасність Тернопільського академічного драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка.

Четвертий зал. Експозиція цього залу поділена на дві частини: праворуч – яскрава картина творчої діяльності ще одного професійного театрального колективу – Тернопільського обласного театру актора і ляльки. Різноманітні ляльки, афіші, фотографії, відзнаки якнайкраще відтворюють цю сторінку експозиції.

Ліворуч – аматорські театри Тернопільщини, зокрема, Копичинецький народний аматорський театр ім.Богдана Лепкого. Ряд фотографій, документів засвідчують багатогранну працю цього колективу, його професіоналізм та відданість мистецтву. Розповідь починається з екскурсу в історію театрального руху на Копичинеччині, перших аматорських гуртків при «Рідній школі» та товаристві «Просвіта», а закінчується детальною історією Копичинецького народного театру від 1965 по 2005 рік.

В експозиції представлені ескізи костюмів та готові костюми, макети декорацій, театральні атрибути та зброя, нагороди та пам’ятні сувеніри.

П’ятий зал продовжує розповідь про постановки Копичинецького драматичного театру. Атмосфера кожної вистави передана в оформленні експозиції, що дозволяє відчути дух часу, на якусь мить заглянути за лаштунки театру.

Шостий зал висвітлює життєву і творчу спадщину Клима Чічки-Андрієнка та Богдана Лепкого.  Тут же міститься інформація про І Всеукраїнський фестиваль вокалістів ім. Клима Чічки – Андрієнка, що відбувся в 1993 році в Тернополі в приміщенні обласної філармонії. Також тут розміщена театрознавча бібліотека музею, що нараховує понад 600 книг спеціалізованої літератури.

Сьомий зал: «Нашого цвіту та по всьому світу».

Експозиція цього залу відкриває маловідомі та забуті імена митців, діячів культури, що народилися на Тернопільщині, але в силу обставин, жили за кордоном і там творили во ім’я рідної України: Марія Сафіян-Лозинська, Йосип Гірняк, Ігор Соневицький та інші. В цьому відділі поміщено живописні портрети митців, фото, документи.

Увагу відвідувачів привертають старовинні меблі, що були відреставровані і використовувались у виставах театру. Окремо представлено нагороди Копичинецького народного драмтеатру ім. Б. Лепкого за участь в районних, обласних, Всеукраїнських конкурсах та фестивалях, отримані впродовж 40-річної діяльності.

Музей володіє колекцією кераміки відомої мисткині діаспори(США), уродженки Копичинець – Аки Перейми. Виставка її робіт є постійнодіючою в музеї.

Увагою гостей музею користуються і тимчасові виставкові експозиції, що влаштовуються науковими співробітниками із фондів музею, а також із приватних збірок жителів міста та області. Це дозволяє розширити краєзнавчу тематику, відкрити цікаві сторінки з археології, етнографії.

Музей здійснює науково-дослідну й пошукову роботу, організовує виставки робіт митців Тернопільщини, діаспори та дитячої творчості. Є зібрання рідкісних експонатів, пов’язаних з історією українського театру і культури у Галичині, зокрема на Тернопільщині та в Копичинцях.

Музей проводить науково-освітні та громадські заходи,  є ініціатором та засновником 1-го Всеукроїнського конкурсу вокалістів ім. К. Чічки-Андрієнка (1993, Тернопільська обласна філармонія); тут не раз проводили творчі театральні лабораторії та семінари.

Діє бібліотека, основну частину фонду якої подарував О. Савка.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1999 публікацій.

Залишити відповідь