БЛАЖКЕВИЧ Богдан Іванович

БЛАЖКЕВИЧ  Богдан Іванович (28. 08. 1912, с. Суботів, нині Галиц. р-ну Івано-Франківської обл. – 10. 10. 1986, Львів) – фахівець у галузі теоретичної електротехніки. Син Іванни БлажкевичДоктор технічних наук (1965), професор (1965). Заслужений діяч наук УРСР (1976).

 

Богдан Блажкевич закінчив Денисівську початкову школу, Тернопільську гімназію. В гімназії бере діяльну участь у товаристві «Просвіти», у спортивних товариствах, оволодіває іноземними мовами, зокрема, німецькою, латинською, польською. Ще студентом брав діяльну участь в електрифікації Тернополя.

В 1939 році закінчує Львівський політехнічний інститут і залишається тут на викладацькій роботі по своїй спеціальності. Від 1944 – ст. викладач, від 1953 – доцент кафедри теоретичних основ електротехніки. 1941–1944 – в управі Тресту електромереж Львова. Від 1954 – ст. н. співробітник (за сумісництвом), завідувач відділу теорії електричних кіл (1959–84), ст. н. cпівробітник-консультант (1984–1986) Фізико-механічного інституту АН УРСР (Львів).

Вивчав проблеми аналізу електричних кіл із багатополюсними елементами за будь-якого способу їх сполучення і довільно вибраної системи незалежних величин і параметрів, що характеризують роботу багатополюсника. Один із фундаторів наук. напряму – фізикометрії. Провадив наукові дослідження в галузі космічного приладобудування в Україні.

17 червня 1976 року Богдану Блажкевичу було присвоєно почесне звання Заслуженого діяча наук УРСР. Власне, цим званням напередодні свого славного 90-річного ювілею вельми гордилась мати вченого Іванна Омелянівна Блажкевич.

Свого часу вона згадувала, що її сина Богдана Блажкевича вже у 60-річному віці хотіли забрати в один із наукових центрів Росії як провідного вченого по його профілю і присвоїти звання академіка, але він відмовився і вирішив таки залишитися в Львові та продовжувати свою наукову діяльність із своїм дослідницьким колективом.

«Б. Блажкевич був піонером космічного приладобудування в своєму інституті, саме з його ініціативи в кінці воєнних років тут розпочато роботи в цій галузі. Розроблені вченим і його послідовниками та учнями комплекси апаратур були встановлені на космічних міжнепланетних станціях, супутниках та висотних аеростатах, зокрема, на «Інтеркосмосі-10», «Марсі-6», «Марсі-7», «Космосі-721» та використовувались в радянсько-французькому експерименті «Самбо»…».
© Христина Блажкевич

Богдан Блажкевич написав 6 монографій, понад 200 наукових праць та більше 50 авторських свідоцтв.  Характерно, що всі свої лекції студентам, аспірантам він читав виключно українською мовою, нею він розмовляв і на вчених радах, зборах, симпозіумах, державних святах, ювілеях…

Дізнатися більше: Чабан, В. Богдан Блажкевич — видатний учений-електротехнік [Текст] / В. Чабан // Технічні вісті. — 2011. — № 1—2. — С. 120—121. — (Трибуна освіти). — Електрон. версія публікації: https://goo.gl/SaUoiM, вільний.

Продовжити читати →

 

 

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Коментарі (1)

  1. […] також: БЛАЖКЕВИЧ  Богдан Іванович – видатний український вчений, один із фундаторів […]

Залишити відповідь