ХОРОСТКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ДЕНДРОПАРК

07.09.2016 | Автор: | Категорія: Парки. Заповідники
ХОРОСТКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ДЕНДРОПАРК — пам’ятка садово-паркового мистецтва всеукраїнського значення. Розташований у м. Хоростків Гусятинського району Тернопільської області. Підпорядкований Тернопільській державній сільськогосподарській дослідній станції Української Академії аграрних наук.

Знайти на карті →

Тут проводиться робота по інтродукції (перенаселенню), акліматизації (пристосуванню до нових умов) різних видів дерев і чагарників, зокрема акліматизації хвойних, магнолієвих, вивиденню нових їх різновидностей та форм. У колекції понад півтори тисячі різних видів, різновидностей, форм екзотичних, реліктових та аборигенових дерев і чагарників, представників трав’янистої флори з усіх континентів.

Парк заснований 1972р.  на площі 18 га з ініціативи та під керівництвом Василя Григоровича Корчемного. Щоб збагатити дендропарк винятково цікавою і екзотичною флорою В. Г. Корчемний звертався до колег ботанічних садів Москви, Києва, Одеси, Львова, Ніжина, Батумі, Сухумі, Ташкента, Тбілісі, Риги, Владивостока, Ужгорода, Чернівців, Кам’янця-Подільського, Ялти та ін. Майже з 50 ботанічних садів збирав посадковий матеріал, черенки і насіння. У 1972 р. в дендропарку вперше на Поділлі розпочалась робота по інтродукції і акліматизації рододендронів.

Постановою державного комітету України в 1980 році парк було затверджено як парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва республіканського значення, а в 1983р. рада міністрів України перевела його у вищу категорію — Державний дендрологічний парк.

Планування дендропарку Василь Григорович вирішив у двох стилях паркобудівництва – французькому (передня частина) і ландшафтному (англійському, понад 70% території). У передній частині дерева та кущі висаджені симетрично, розміщені газони, квітники, малі форми скульптури, лавки.

У ландшафтній частині сформовано мальовничі пейзажі на тлі широких галявин та звивиста мережа доріжок. У зелену канву насаджень вплітаються павільйони, фонтани й водойми, скульптурні прикраси. Розбито квітники у вигляді вузької смуги вздовж доріжок. Види дерев і чагарників представлені біогрупами. Обидва ці стилі доповнюють один одного, створюють єдиний ансамбль.

В центрі парку розташовано будинок садівника. Від центральної алеї, яка бере початок від головного входу, розходяться дороги і доріжки, відмежовуючи його секції і партер, регулярний і ландшафтний парки, кам’яну гірку з водоймою, мініатюрний дитячий парк регулярного стилю, «Єлисейські поля», магнолієвий і рододендроновий сади, папоротевий гайок, бузковий гай.

Колекція парку обширна і різноманітна. Тут є тюльпанове дерево, павловнія, піонове дерево, різні види платанів, гінкго дволопатеве, лавровишня вічнозелена, різні види дубів, буків, кленів, ялівців, сосни, ялини, ялиці, кипарисовиків, самшитів і багато інших порід. Гордістю і славою Хоростківського дендропарку є магнолієвий сад.

У дендрологічному парку створено 3 відділення: дендрології, трав’янистої флори та відділ нових і маловідомих плодоягідних культур (обліпиха, актинідія, кизил, китайський лимонник, айва, аронія, жимолость, ірга, вишня повстиста). Флористичний склад: хвойні (шпилькові) культури парку (гінкго, кедр, калоцедрус, кипарисовик, кипарис, криптомерія, модрина, мікробіота, метасеквойя, сосна, туєвик, тсуга, туя, тис, ялиця, ялина, ялівець).

Листяні культури парку: (акація, айва, айлант, аморфа, актинідія, аравія, барбарис, береза, бундук, будделя Давида, бузок, бук, бархат, берека, бирючина, верба, вишня, в’яз, вільха, граб, гледичія, горіх, глід, гортензія, горобина, дуб, дейція, жимолость, ірга, керія, кольвіція, курильський чай, кизильник, катальпа, кизил, каштан, калина, клен, лавровишня, ліщина, фундук, лимонник китайський, липа, малина, магонія, мухірник, маклюра, маслинка, магнолія, обліпиха, птелея, пір аканта, павловнія, платан, півонія, ракитник, рододендрон, самшит, скумпія, сумах, сніжноягідник, слива, смородина, секурінега, софора, таволга, тополя, тамарикс, текома, троянда, тюльпанове дерево, форзиція, церціс, чубушник, черемха, шовковиця, ясен, яблуня.

Працівниками парку проводиться робота з інтродукції та акліматизації різних видів дерев і кущів. Багато тут робиться для збереження рідкісних і зникаючих рослин природної флори Західного Поділля. Хоростківський дендропарк – науково-дослідна лабораторія і зона відпочинку для туристів і мешканців міста й області.

Джерело:

Тернопільська державна сільськогосподарська дослідна станція

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Коментарі (1)

  1. […] Хоростківський державний дендрологічний парк […]

Залишити відповідь