«Забуті могили», науково-пошукове об’єднання

«ЗАБУТІ МОГИЛИ» — науково-пошукове об’єднання. Створене у 1990 році в Тернополі з метою розшуку, виявлення і відновлення забутих могил борців за волю України, насамперед ОУН і УПА. Того ж року всеукраїнський часопис «Пам’ятки України» (Київ) проводив у різних регіонах експедиції для реєстрації забутих могил (княжих, козацьких, стрілецьких тощо).

Тернопільська експедиція (кер. І. Ясній) упродовж 3-х тижнів працювала на території Зборівського району (зареєстровано 102 могили: козацькі, стрілецькі, УПА; зібрано відомості у 59 селах). У 1991 році відбулася друга, а у 1 993 – третя експедиції у лісах Шумщини та Кременецьких горах. Загалом зібрано 125 рідкісних світлин, зроблено звукові записи та записи зображень.

У 1994 році студенти історичного факультету педагогічного інституту (нині ТДПУ) організували пошукову групу «Грипс», яка працювала на Шумщині; у 1996 р. відновили науково-пошукову експедицію для збору матеріалів про боротьбу членів ОУН і УПА, що отримала назву «Забутими стежками Українських Карпат-96».

Вони досліджували зв’язки українських повстанців із радянськими партизанами (Надвірнянський, Верховинський, Богородчанський райони Івано-Франківської обл.). У 1997 році зареєстровано Тернопільське обласне молодіжне науково-пошукове товариство «Обереги», спільно з яким проведено експедиції:

  • «Рейдами Шумщини-98»,
  • «Рейдами Кременеччини-99»,
  • «Рейдами Лановеччини-2000»,
  • «Рейдами Збаражчини-2001».

Крім того, відбулися (без участі товариства «Обереги») експедиції:

  • «Слідами Третього Надзвичайного Великого Збору ОУН» (1999; с. Бишки, х. Веснівка, с. Денисів Козівського р-ну);
  • «Партизанськими стежками ОУН і УПА на Перемишльщині-97», «Дорогою до останньої криївки «Стяга» (1997, Монастир, Любачівщина, Польща).

Члени «3абутих могил» доглядають могили героїв України на території Тернопільщини, упорядковують зібрані матеріали, щоби передати їх на державне зберігання та сприяють публікації відповідних видань.

Література:

Бойко Т. Забуті могили відновлюють ентузіасти // Подільське слово. — 1992. — 31 жовт.

Гетьман В. Шумські ліси, Кременецькі гори… // Тернопіль вечірній. — 1992. — 5 верес;

В. Гетьман.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1999 публікацій.

Залишити відповідь