Печера Млинки

Тернопільська область. Чортківський район. с.Залісся
Довжина – 44 809 м. Пам’ятка природи загальнодержавного значення.
Розпорядження РМ УРСР від 02. 08. 1971р. № 61р.
Постанова КМ України від 12. 10. 1992р. № 584

Загальна довжина печери — 49 684 м. Закладена у гіпсах баденського регіоярусу середнього міоцену. Вхід розташований на висоті приблизно 270 м над рівнем моря. Потужність шару гіпсів становить близько 20 м.

Печера розвивається вздовж долини Млинки, з південного сходу на північний захід, та заглиблюється у гіпсовий масив у північному напрямку. Млинки — еталон гіпсового карсту — являють собою субгоризонтальну порожнину лабіринтового типу.

Більшість довгих галерей та залів печери утворились у тріщинах з азимутами простягання 10—20 градусів, в перпендикулярному напрямку їх з’єднують короткі переходи.

Висота ходів коливається від 0,5 до 20 м, подекуди пронизуючи всю товщу гіпсів. Деякі зали мають обвальне походження, в стелі оголюються мергелями і вапняками, що залягають вище.

Попри майже стовідсоткову вологість, температура в печері є порівняно високою (9,6° С).

У більшості галерей стіни рясно вкрити гіпсовими кристалами різних розмірів, забарвлених у білий, жовтий, чорний та червоний кольори, кристалічним снігом; де-не-де можна побачити геліктити, виходи «шаблевидного» гіпсу, плафони пластинчастого гіпсу та карбонатні натічні утворення, групи сталактитів, «макаронів» та поодинокі сталагміти.

Першу публікацію про печеру дав директор Угриньської школи М. А. Біль у 1960 році. У кінці того ж року В. О. Радзієвський привіз 13 гуртківців Тернопільської обласної дитячої екскурсійно-туристичної станції під село Угинь, на огляд Угринської печери. Там їх зустрів місцевий школяр Михайло Гриців, який і привів групу до вхідного грота печери Млинки. Так було розпочато дослідження печери.

Тривалий час печера використовувалась як полігон для навчання підземному орієнтуванню і топозйомці. У печері також проводилися змагання зі спелеоорієнтування республіканського і місцевого рівнів.

На даний час використовується як екскурсійний об’єкт. Нещодавно Чортківськи спелеологи відновили дослідження печери, і як наслідок печера «стала довше» на 9 км.

Вхід до печери обмежено. Куратор:Чортківський СК «Кристал»

Джерела

П‘ятківський, І. Млинки [Текст] / П‘ятківський, І. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 541.

Радзієвський, В. У печерних лабіринтах Тернопільщини [Текст] / В. Радзієвський. — Київ, 1967.

Свинко, Й. Сторінки геологічного минулого рідного краю [Текст] /Й. Свинко. — Тернопіль, 1991.

Печери України: Млинки // Природа України : портал. — Режим доступу: http://speleo.land.kiev.ua/cave-4.html, вільний.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Залишити відповідь