Печера Мушкарова яма

Тернопільська область. Борщівський район. с. Олексинці
Довжина – 6 200 м. Відкрита в квітні 2008 року Ігорем Стефанишиним (м. Київ)
Посідає 9-те місце серед найдовших печер України

Мушкарова Яма — гіпсова печера в Україні. Розташована в межах Борщівського району Тернопільської області, у селі Мушкарів в 2 км на північ від Вертеби на пологому північно-східному схилі гори Мушкаров (307,8 м н. р. м.), по найменуванню якої печера й отримала свою назву.

Роботи по розкопках і проходженню виконані спелеологами клубу «Карст» та спелеосекції турклубу «Арсенал» (м. Київ) у період червень-серпень 2008 року.  Вперше на Україні при топозйомці печери була використана новітня методика (А. Грачов) та сучасне обладнання.

Також була виконана топографічна зйомка поверхні над печерою, закладені репери на поверхні та по всій печері, зроблена прив’язка реперів до пунктів ДГМ (А. Грачов, Л. Грачова, С. Левицький), виконані геологічні (В. Покалюк), геофізичні (К. Бондар) та фізико-хімічні (О. Галаган) дослідження.

Зараз ведуться роботи щодо подальшого дослідження печери. Вхід до печери обмежений. Допускається відвідування тільки з метою розвідки продовжень та проведення наукових досліджень.

Велика частина печери (центр і схід) схожа на Вертебу — складається з широких невисоких П-подібних галерей і залів, розділених вузькими перемичками і колонами, схожими на стовпи. Ширина залів досягає 30 м при середній висоті їх близько 2 м.

Зустрічаються карбонатні напливи, пофарбовані нерідко в яскраво-червоні й чорні кольори за рахунок домішок заліза й марганцю. Печера погано провітрюється. Частими гостями є лиси, інколи зустрічаються кажани. Рівень води в підвалах зазвичай знижується взимку, і стають доступними для спостережень окремі невеликі ходи і гроти.

Велика частина печери (центр і схід) в морфологічному відношенні схожа на Вертебу – складається з широких невисоких П – подібних галерей і залів, розділених вузькими перемичками і колонами, схожими на стовпи.

Ширина залів досягає 30 м при середній висоті їх близько 2 м. Крайні південна і західна (озерний район) ділянки печери закарстовані менше. Тут печера має чітко виражений лабіринтовий вигляд.

У західній частині лабіринту (в озерному районі) у підвалах і деяких зниженнях відзначені невеликі озера (до 2-3 м у діаметрі), дзеркала вод яких розташовуються на рівні верхньої частини дрібнокристалічної пачки гіпсів.

Джерело

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Залишити відповідь