Печера Олексинська

Тернопільська область. Борщівський район. с. Олексинці
Довжина – 1 244 м. Печера розташована в 3 км на схід від с. Олексинці Борщівського району Тернопільської області, і в 800 м на північ від печери Мушкарова яма.

Координати входу:

  • 48°48’41.2″ пн.ш.
  • 25°52’52.44″ с.д.

Морфометричні показники печери ( за матеріалами зйомки 1987 р.):

  • довжина – 1244 м
  • площа 1720 м2
  • об’єм – 2600 м3

Потужність надгіпсового глинистого перекриття на площі печери становить 5-7 м.

У 1983 р. група під керівництвом інструктора з туризму В. Галайчука відкрила у міжріччі Нічлави та Серету невідому досі печеру. Розкопавши дно карстового провалля, спелеологи потрапили у підземні зали, де лабіринт почав розгалужуватися. Деякі ходи до стелі заповнені водою, інші вдалося подолати на надувних човнах. Попереднє вивчення показало, що печера простяглась на багато кілометрів.

Печера закартирована в 1987 році Кам’янець-Подільською спелеосекцією «Гном» під 21керівництвом В. Яворського та тернопільським спелеоклубом «Поділля». Морфометричні показники ( за матеріалами зйомки 1987 р.): довжина – 1244 м, площа 1720 м2, об’єм – 2600 м3

Первісна назва печери – Комсомольська. Довгий час після відкриття печери вхід до неї залишався замитим і тільки влітку 2012 р. він був знову відновлений силами київської спелеогрупи «Карст» під керівництвом І. Стефанишина.

Потужність надгіпсового глинистого перекриття на площі печери становить 5-7 м. Розвідана частина печери являє собою лабіринтову мережу, витягнуту в меридіональному напрямку на 180 м при ширині 70 м. Доступні обсяги печери закладені головним чином у середньому ярусі гіпсової товщі. Ходи переважно неширокі ( до 1 м) щілиноподібні, висотою 3-4 м.

Лише у двох місцях печери розвинені широкі невисокі зали із субгоризонтальною стелею, присвячені до покрівлі маркерного прошарку бентонітових глин. Ділянки лабіринтової мережі, що примикають до цих залів, мають ширину ходів до 3 м.

Головною особливістю печери Олексинська, що виділяє її серед усіх інших печер Поділля є високий рівень ґрунтових вод, який відповідає приблизно границі середньої й нижньої пачок гіпсової товщі. Це приблизно на 3 м вище, чим у сусідній печері Мушкарова яма, розташованої в 800 м до півдня.

Така різниця в рівнях дзеркала ґрунтових вод пояснюється тим, що печера Олексинська більш вилучена від найближчих дренів, тобто розташована в центральній вододільній частині карстового масиву, а також тим, що поруч із печерою Мушкарова яма проведені осушувальні колектори, що скидають значну частину поверхневих стоків.

Через високий рівень ґрунтових вод печера Олексинська на 70% площі обводнена; глибина води досягає 2 і більш метрів. Сильної тяги повітря не відзначається, печера провітрюється слабко. Вторинні гіпсові утвори вкрай рідкі. Печера обводнена.

Куратор: Київська спелеогрупа Карст

джерело

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Залишити відповідь