Печера Лисеня

Лисеня — печера, що знаходиться в с. Шманьківці Чортківського району Тернопільської області. Кадастровий номер — № 27, зареєстрована в Тернопільському спелеоклубі «Поділля».

Відома з давніх часів. Опис та топозйомку зроблено 27 квітня 1965 року спелеологами Тернопільського клубу «Поділля». За типом порожнина лабіринтована та ерозійно-корозійна.

Вхід до печери знаходився на північному схилі невеликого яру лівого берега р. Нічлава. Азимут прив’язки є церква с. Шманьківці — 305° на відстані 2 кілометра. Загальна довжина ходів становить 34 м,  площа — 46 км² та об’єм 70 м³. Ширина ходів у печері становить від 0,9 до 2,5 м, а висота від 0,5 до 1,8 метра.

Печера закладена в сірих пісковиках сірого відтінку, вона горизонтальна, на стелі і стінах тріщини відсутні. За генезисом формування ця порожнина корозійно-суфозійного типу. На дні спостерігалися відклади глини. В перерізі вона плоска, іноді куполоподібна, мала три глухі ходи, які різко понижувалися, але їх кінець не прослідковується.

Печера волога, але постійних водотоків не мала, в якій є свій постійний мікрокліматичний режим за винятком привходової частини, який залежав від погодних умов та пори року. Відноситься до малих печер, які частіше всього у давнину обживалися людиною.

За своїм формуванням печера Лисеня є лабіринтовою та віднесена до класу корозійно-ерозійних порожнин. Ці процеси утворення печер характеризуються тим, коли порода руйнується під впливом хімічних процесів внаслідок її розчинення у воді, а ерозія спричиняє її руйнування механічною дією води, вітру, льоду.

За геологічною характеристикою генезис порожнини корозійно-суфозійного типу. Якщо на початку 1980-х рр. через вузький вхід можна було потрапити до печери Лисеня, то на сьогоднішній день її віднайти неможливо, оскільки вхідна частина печери засипалася ґрунтом, який в процесі водоерозії поступово осувався вниз.

Оскільки члени Тернопільського спелеоклубу «Поділля», які в далекому 1965 році складали топозйомку печери Лисеня, не вказали конкретного місцезнаходження цієї порожнини до певного населеного пункту, лише її розташування між Шманьківчиками та Колиндянами, то лише тепер вдалося з’ясувати: за сучасним кадастром земель вона належить до Шманьківської сільської ради.

Джерело

Добрянський, В. Печера Лисеня поблизу Шманьківців [Текст]: пошук невідомого /В. Добрянський // Золота Пектораль. — 2017. — 19 верес. — Режим доступу: http://zolotapektoral.te.ua/печера-лисеня-поблизу-шманьківців-по, вільний.

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Залишити відповідь