СТАСЮК Лідія Зіновіївна

04.08.2017 | Автор: | Категорія: Майстри народних ремесел
СТАСЮК Лідія Зіновіївна (10. 02. 1948, с. Королівка Борщівського р-ну) – керамік. Член НСМНМУ (1997).  Золота медаль республіканської виставки (1972).

Навчалася в Тернопільській обласній школі художників-оформлювачів (1965-1966), Косівському училищі прикладного і декоративного мистецтва (1967-1971, нині однойменний інститут). Проживає в с. Королівка. Від 1972 – учасниця обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок.

Потяг до малювання у маленької дівчинки прокинувся дуже рано. Як і всі діти, любила малювати і часто розмальовувала у хаті піч. Мама була гарною вишивальницею і часто самостійно створювала орнаменти вишивок, тому й не забороняла.

У школі Ліда любила ліпити чудернацькі фігурки з пластиліну та глини. Її твори «Метелик», «Рибка», «Виноград», «Негритянка» були визнані найкращими.

Після закінчення середньої школи випадок привів її до художньої майстерні в м. Заліщики. Тут вона знайомиться з випускником Косівського училища Василем Панчаком і сама здає документи та вступні іспити в Косовський технікум народних художніх промислів.

Під час співбесіди директор технікуму перелічив спеціальності, які викладалися, і слово «кераміка» прозвучало для неї чимось незбагненним. Хоч іспити і були здані успішно, за конкурсом Л. Стасюк не пройшла.

Та ціль вже була поставлена, і Лідія вперто відвідує заняття. Звичайно, це було не легко, викладачі не завжди були в захваті від подібних відвідувань. Рік наполегливості дав свої результати – на наступний навчальний рік вона була зарахована вже на другий курс. Студентські роботи Л. Стасюк відзначалися високою майстерністю.

Студентська робота «Вівчар» (керамічна скульптура малих форм) на обласній і республіканській виставках одержала першу нагороду – Золоту медаль і Диплом першого ступеня у 1972 р. Для молодої мисткині це був великий успіх.

Дипломною роботою став квадриптих «Дитинство» – чотири тарілки в усталених традиціях технології та розпису косівської кераміки. Дипломна робота багато в чому визначила подальший творчий шлях мисткині, оскільки декоративний розпис тарілок посідає чільне місце у її творчості.

Після закінчення технікуму Л. Стасюк працювала в художній майстерні м. Борщова, яка була у складі Тернопільського художньо-виробничого комбінату. Вона створила оригінальні рельєфи у формі монументально-декоративних пластів, якими оформлено інтер’єри сільських будинків культури, дитячих садочків, шкіл, училищ, лікарень, інших закладів. Крім того, вона робила великі рельєфні панно для ресторанів, кафе, магазинів, аптек.

Улюбленою справою займалася у вільний від роботи час. Завжди в пошуці, вивчає досвід народних майстрів, кристалізує власний стиль. Її активність і творчі пошуки запримітили в районі. На замовлення районного керівництва, Лідія Зіновіївна створила герб м. Борщова та відтворила давно існуючий герб рідного села.

Інтер’єри громадських будинків Лідія Стасюк оформлено композиціями із декоративних тарілок у м. Борщів, смт Гусятин і Мельниця-Подільська, с. Озеряни (обидва – Борщівського району). Декоровані її рельєфними пластами будинки в м. Борщів, смт Скала-Подільська, с. Більче-Золоте (обидва – Борщівського району). Станкові твори зберігаються в музеях Борщева, Тернополя, Києва, приватних колекціях.

Джерела:

Бойко, Т. Глиняне начинання – з під золотих рук [Текст] /Т. Бойко // Свобода. — 2005. — 25 червня.

Венгер, Л. Кераміст Лідія Стасюк [Текст]  / Л. Венгер // Народна творчість та етнографія. — 1982. — №1.

Вольська, С. О. Творчість народного майстра Лідії Стасюк: в період глобалізації [Електронний ресурс] /С. О. Вольська. — Режим доступу:  http://bo0k.net/index.php?p=achapter&bid=12713&chapter=1 (02.08.2018).

Гриб, В. СТАСЮК Лідія Зіновіївна [Текст] / В. Гриб, І. Дуда // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008 — Т. 3 : П — Я. — С. 341.

Гриб А. Є. Барвисті джерела [Текст] /А. Є. Гриб. — Тернопіль, 1998. — 150 с.

Кераміка Лідії Стасюк [Текст] // Селянська доля. — 1991. — 29 жовтня.

 

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Залишити відповідь