Товариство охорони воєнних могил

Товариство охорони воєнних могил — товариство для опіки над могилами українських вояків, поляглих у першій світовій та визвольних війнах (1914 — 1920); діяло у Львові 1927 — 1939, мало 32 філії в Галичині. Перший голова товариства — Бронислав Янів.

Метою українського Товариства охорони воєнних могил, як вказано в його Статуті, було: «Плекати і поширювати між членами Товариства ідеї пієтизму і пошани до могил борців, які полягли у війні і похоронені на території Польської держави».

Для цього члени Товариства зводили пам’ятники, прикрашали цвинтарі, кургани, окремі військові захоронення, переносили тлінні останки полеглих із полів на цвинтарі, споруджували нові пам’ятники (або кургани), встановлювали на них меморіальні таблиці й написи.

Товариство охорони воєнних могил мало 32 філії в Галичині. На Тернопільщині філії діяли в містах Бережани, Бучач, Зборів, Скалат, Теребовля, Тернопіль, Чортків та селі Підгайці. У Тернополі кількість членів ТОВМ становила 176 осіб. Це була найчисельніша філія товариства (для порівняння – у Львові, де знаходився головний осередок, кількість членів становила 150 осіб).

Вшануванню полеглих героїв сприяв альманах «Червона калина», заснований учасниками визвольних змагань 1929 року. Член редакційної колегії, уродженець Бережанщини, Левко Лепкий публікував статті із зверненням: «Народ, який зберігає у своїй країні історичні сліди, які б вони не були і якого б не були походження, виявляє велику культуру в очах чужинця, і, навпаки, де це не діється, там ця некультурність відразу впадає в очі». Він особисто розробляв ескізи пам’ятників та могил загиблих, зокрема в селі Семиківці Теребовлянського району.

Бережанську філію Товариства охорони воєнних могил очолював адвокат, знаний у краї суспільний і культурний діяч Володимир Бемко. Він багато зробив для оборони поховань січових стрільців на горі Лисоні.

Зокрема, під час розкопок польською поліцією могил січовиків на горі 8 червня 1929 року він висловлював протести від імені Товариства, сприяв тому, щоб останки були повернуті з військового кладовища в селі Потутори на Лисоню в супроводі богослужінь. У місті Бережани зберігся будинок, де проживав В. Бемко, ведеться робота із встановлення на ньому меморіальної дошки.

Організація українських націоналістів у роботі з населенням у міжвоєнний період активно використовувала героїчний приклад січового стрілецтва, активно пропагуючи символічні стрілецькі могили.

1938 року у Львові створено фірму з виготовлення металевих таблиць на вшанування видатних постатей української історії з промовистою назвою «Мемор». її власником був Петро Олійник, у майбутньому керівник повстанської округи на псевдо «Еней». Фірма виготовила за короткий термін (у 1939 році вона припинила існування) металеві таблиці «Поляглим за волю» з переліком загиблих січових стрільців для багатьох населених пунктів Галичини.

На Тернопільщині збереглося чотири таких дошки – у селах Різдвяни, Росохуватець, Соснів Теребовлянського та Конюхи Козівського районів. У радянські часи ці таблиці доводилося переховувати від знищення. Сьогодні вони прикрашають нові пам’ятники «Борцям за волю України», а в селі Соснів дошку вмонтовано в надмогильний пам’ятник січовика Северина Яремкевича, який загинув 1915 року.

З приходом радянської влади на тему січового стрілецтва накладено табу, а інституції, які пропагували їхній подвиг, закрито. Так, 1939 року припинило існування Товариство охорони воєнних могил, того ж року закрито «Літопис Червоної калини».

Перелік пам’яток стрілецької слави на Тернопільщині,що перебувають на державному обліку →

Джерела:

Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.

Строцень, Л. “А ми тую стрілецькую славу збережемо!.” [Текст] : пам’ятники та пам’ятні знаки Українським січовим стрільцям на Тернопільщині / Л. Строцень // Пам’ятки України. – 2016. – № 9. – С. 76-85 : фот. кол. – (Пам’яткознавство).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Залишити відповідь