ЖУКІВ. Церква Св. Івана Богослова, 1873

23.11.2017 | Автор: | Категорія: Фестивалі. Конкурси. Огляди

 

Дерев’яна церква Св. Івана Богослова, 1873
Україна. Тернопільська область. Бережанський район. с. Жуків

“Перша згадка про парафію датується 1709 роком. Ймовірно, тоді вона вже була греко-католицькою і такою залишалася по 1946 рік. Вдруге парафія стала греко-католицькою у 1990 році. Роки використання храму: (Стара дерев’яна церква) – 1832-2001 рр., (Нова мурована церква) – з 2001 року.”

Місцеві перекази переконують: існуюча сьогодні деревяна тризрубна триверха церква не з Жукова. Її збудували в 1873 році в Нараєві (колись містечко, а сьогодні велике село в Бережанському районі).

Не відомо коли її перевезли до села Жуків. Правда відомо, що церква була парафіяльною. На стінах восьмериків бабинця і вівтаря, на блясі можна побачити дати: “Жуків 1928” і “Шумляни 1928”. Очевидно, що в цьому році саме на кошти парафіян сіл Жуків і Шумляни придбали і встановили бляшане покриття верхів.

Греко-католицька громада, якій на початку 1990-х років передали в користування церкву, відремонтувала її, а пізніше з півдня прибудувала до вівтаря нову муровану ризницю (стара деревяна є при північній стіні вівтаря). А зі сходу до вівтаря прилягає велика кам’яна захристія.

Церква привертає уважний погляд своїми деталями. Наприклад: кожну стіну будівлі зміцнили парами вертикальних брусів, баню нави завершили двоярусним ліхтарем (подібно як на церкві з Урмані,), а верхи бабинця і вівтаря – ліхтарями на основі у вигляді зрізаної цибулі.

На території біля церкви збереглася стара деревяна дзвіниця і пам’ятник ієрею Іосифу Лужницькому (1821-1881(?).

Джерело:

Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ  [Текст]: Парафії, монастирі, храми. Шематизм. —Тернопіль, 2014. — 520 с.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 900 публікацій.

Залишити відповідь